Flora Roatanu

Na Roatanu se nejčastěji budete potkávat s Kokosovou palmou a Banánovníkem. Palma rozšířená v Czech Village je na Roatanu domácí Cohunae palma, často bývá zaměňována za palmu olejnou. Z bujného porostu vyčuhují Papáje a Cekropie.

Nepřehlédnutelné jsou porosty Mangrove, které  se vyskytuje na tropických pobřežích, kde je mořská voda dostatečně teplá. Mají chůdovité opěrné kořeny. Svými kořeny podporují ukládání bahna a zabraňují tak erozi pobřeží. Jsou jedinečným ekosystémem. Tam kde jsou Mangrove určitě najdete i Thespesii s květy podobnými žlutým Ibiškům. Po cestě za koupáním na lávce narazíte  určitě na pobřeží na Hroznovec, jehož plody jsou jedlé i za syrova, ale zpracovávají se na džemy, nebo víno. Velmi podobný je mu strom Terminálie, kterému místní říkají Mandlový strom, pro jeho plody které tvarem i chutí mandle připomínají.

Obrovské zelené koule na stromech nejsou melouny, ale plody Chlebovníku. Kolem cest budete míjet nenápadné, ale úžasné plody Kvajávy, ale i nápadné listy Krotonů.

Na kmenech a větvích stromů určitě nepřehlédnete Bromélie a Orchideje. Možná objevíte i políčko s Ananasem, Karambolu nebo Citrusy, které však nevypadají jako ty, které známe od nás ze supermarketu. Na první pohled nevypadají sice tak sympaticky, ale o to jsou sladší. Ve velkém sáčku si u silnice můžete koupit Limety, nebo Rambutany.

Z jedlých stromů můžete poznat  Kešu, ze kterých se zde zpracovává i jablíčko na skvělou marmeládu. Mangovníky vás překvapí  velkými plody obtěžkávajícími jeho větve. V několika zahradách je zde i Kakao, nebo Kávovník, kterým se však lépe daří v horách na pevnině.

Svou mohutností vás překvapí Pandány ( jeden máme přímo před domem u veřejného osvětlení ), famozním květem Pachira vodní. Děti určitě zaujmou listy Mimózy, které se po dotyku stáhnou.

Na zahradě máme Klerodendron, Sapan nádherný, Ibyšky, Ixory, různé Helikónie, Dyfnbachie, Kokosové palmy, Washingtonii, Palmy Maiami, Licualu, Papáje, Banány, Bougainvillea, Alamandu, Philodendron, Potos, Alpinie,  Pandány, Agáve, různé Orchideje, Bromelie, Plumerii, Adenium, Monsteru, Spondiu ( místní švestka ) a mnoho dalších.

Roatan je celoročně nádherný. Neváhejte a objevujte jeho barvy a vůně. Roatan není jen pláž a moře. Doporučujeme přibalit do kufru atlas tropických rostlin.

Fotografie rostlin jsou použity z webu www.meloidae.com s laskavým svolením autora.

Napište nám

  • Jméno
  • E-mail
  • Příjmení
  • Telefon
  • Text zprávy

3*3 =